Postanowiłem, że ukończę Maraton, co więcej będzie to jeszcze w tym roku. Co roku miałem jakieś dobre wytłumaczenie dlaczego tego nie zrobić, a to za dużo pracy, a to za późno, żeby zacząć przygotowania i tak dalej. Mimo wszystko Maraton jako cel zawsze gdzieś tam był z tyłu głowy.

W tym roku koniec wymówek – młodszy już nie będę, czasu też raczej nie będę miał więcej. Trzeba się zmotywować i do dzieła. Mój wybór to 37. PZU Maraton Warszawski, który odbędzie się 27 września 2015, daje mi to mniej więcej 6 miesięcy na przygotowania.

W kolejnych wpisach będę się z Wami dzielił postępami w moich przygotowaniach, które mam nadzieję zachęcą niektórych z Was do treningów i zmotywują do startu w Maratonie.

Na początek kilka słów o mnie i mojej kondycji: przedział wieku 35-40, 88 kg, biegałem od czasu do czasu, ale raczej nieregularnie do tej pory, czas na 10km to między 52-55 minut. Raczej już wiem jak zacząć biegać, ale Maraton to będzie dla mnie całkiem nowe wyzwanie. Moja doba nadal ma tylko 24 godziny, z czego większość czasu zabiera moja praca, a reszta to czas dla rodziny więc na bieganie muszę znaleźć dodatkowy czas – zapewne w większości przypadków będzie to około 6 rano, a więc kosztem snu 🙂 No ale czego się nie robi dla osiągnięcia celu.

Ze względów zawodowych tymczasowo przebywam we Włoszech i tutaj też zamierzam biegać. Nie ma to tak naprawdę żadnego znaczenia, może poza tym, że pogoda będzie bardziej sprzyjająca.

Plan treningowy utworzyłem z Endomondo Premium – nie wiem czy to jest najlepszy plan czy nie, opinie są podzielone, ale dla mnie to najwygodniejsze rozwiązanie w tej chwili. Przeglądając inne ogólnie dostępne plany wydaje mi się, że to będzie dobry plan treningowy do Maratonu dla początkujących, czyli dla mnie:) i mam nadzieję dla niektórych z Was. Przy okazji przekonamy się czy plan jest faktycznie dynamiczny tak jak deklaruje Endomondo i czy wprowadzi zmiany w moim planie na podstawie osiąganych postępów. Do mierzenia czasu i dystansu używam Garmin’a Forerunner 305, używam tego zegarka już od wielu lat i sprawdza się doskonale.

Po wygenerowaniu planu Endomondo przewiduje mój czas na poziomie 4 godziny i 52 minuty, więc dosyć kiepski czas, mam nadzieję, że wraz z moimi postępami ten czas się poprawi. Osobiście bardzo chciałbym ukończyć maraton poniżej 4 godzin i 30 minut… Przekonamy się we wrześniu.

Poniżej mój plan treningowy z Endomondo na najbliższe 4 tygodnie:

Zrzut ekranu 2015-03-22 o 18.48.11

Projekt Maraton – Początek was last modified: May 12th, 2015 by Andrzej

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *