Czy warto zacząć biegać? Według mnie lepiej zapytać jak zacząć biegać. Na szczęście bieganie jest jednym z najłatwiejszych i najtańszych sportów- przynajmniej na początku. Zakładając że nie potrzebujemy najnowszego modelu zegarka z GPS, aktywnej koszulki i butów z kosmiczną technologią. Zacząć można właściwie od zaraz, wystarczą wygodne buty sportowe, odpowiedni poziom motywacji i możemy wychodzić. 

Bieganie jest sportem odpowiednim dla każdego i można zacząć praktycznie w każdym wieku. Tutaj od początku jesteśmy w stanie kontrolować swoje tempo, intensywność, a także poziom zmęczenia.

Osobiście polecam zacząć bieganie raczej na zewnątrz niż na bieżni. Na bieżnię jeszcze przyjdzie czas (temat bieżni poruszymy w jednym z kolejnych wpisów). Jest marzec więc pogoda sprzyja nam coraz bardziej.
A wiec wychodzimy i ruszamy… Ale zaraz, zaraz jeszcze rozgrzewka. Zawsze pamiętajmy o dobrej rozgrzewce, pominięcie rozgrzewki to prosta droga do kontuzji, a przecież nikt z nas nie chce zaczynać przygody z bieganiem od wizyty w gabinecie lekarskim. Kilka wymachów nogą w przód i w tył to nie jest rozgrzewka. Kilka ciekawych sposobów na rozgrzewkę znajdziecie np. tutaj.

Podczas samego biegu wykorzystujesz większość partii mięśniowych, wzmacniając mięśnie nóg, brzucha, pleców oraz ramion. Bieganie oczywiście w pozytywny sposób wpływa na naszą ogólną kondycję i wydolność organizmu. Podczas biegu masz czas aby słuchać własnego ciała, układać myśli w głowie i planować nadchodzący dzień (dla biegających rano).

W bieganiu wszystko zależy od Ciebie, nie musisz szukać partnera o podobnych umiejętnościach jak w squash’u, czy tenisie, nie musisz mieć dobrego wiatru jak przy windsurfingu czy kitesurfingu, nawet teren czy okolica nie mają tak dużego znaczenia jak przy narciarstwie czy pływaniu – innymi słowy jesteś w pełni niezależny i masz kontrolę. 

Bieganie na początku może Wam się wydawać nudne lub być koniecznym składnikiem zestawu ćwiczeń, który realizujecie dbając o kondycję. Wierzcie mi, to się zmieni… Bieganie wciąga, angażuje a nawet uzależnia. To uczucie endorfin uwalnianych przez nasz organizm po godzinie biegu na świeżym powietrzu jest absolutnie niepowtarzalne i warte wysiłku. 

“Bieganie dało mi odwagę by zaczynać, determinację aby wciąż próbować i duszę dziecka, aby mieć z tego wszystkiego zabawę po drodze.” – Julie Isphording 

jump-493889_1920

Bieganie – czy warto zacząć? was last modified: June 18th, 2015 by Andrzej

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *