W triathlonie – podobnie jak w każdej innej dyscyplinie sportu – notuje się rozmaite rekordy, zarówno związane z wynikami osiąganymi przez zawodników, jak i takie, które traktować można w kategoriach ciekawostek. Oto subiektywny przegląd kilku najciekawszych triathlonowych rekordów!

Rekord świata w triathlonie na dystansie Ironman

Ironman to zawody organizowane przez World Triathlon Corporation, na które składają się pływanie na dystansie 3,8 km, jazda na rowerze na dystansie 180 km oraz bieg maratoński (42,195 km). Mistrzostwa świata w wyścigach Ironman odbywają się co roku w październiku w mieście Kona na wyspie Big Island na Hawajach, stąd potoczna nazwa wyścigu – Ironman Hawaje lub Ironman Kona. Określenia tego używa się również do innych imprez triathlonowych, które składają się z rywalizacji na takich właśnie dystansach.

Rekord świata w triathlonie na dystansie Ironman należy do Niemca Jana Frodeno – wynosi on 7 godz. 35 minut i 39 sekund. Ustanowiony został podczas zawodów w Roth. Warto wspomnieć, że Jan Frodeno zdobył również złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 r. na dystansie olimpijskim (1500 m pływania, 40 km na rowerze oraz 10 km biegu).

Rekord świata w ultra triathlonie

Ultra triathlon to wyścigi odbywające się na wielokrotności dystansu Ironman, np. dystans pięciokrotnego Ironman – składa się z 19 km pływania, 900 km jazdy na rowerze oraz 211 km biegania. Rekordzistą świata w tej konkurencji jest Polak – Robert Karaś, a swój rekord wynoszący 67 godzin 58 minut i 1 sekundę ustanowił we wrześniu 2021 r. podczas zawodów w Meksyku. Polak pobił wcześniejszy rekord o 4 godziny i 41 minut. – To była walka z czasem, tutejszymi warunkami klimatycznymi i jak zawsze z samym sobą. Nie miałem zbyt wiele czasu na aklimatyzację w Meksyku, więc tym bardziej cieszę się z osiągniętego wyniku – mówił na gorąco po zawodach Karaś.

366 ukończonych triathlonów

Są na świecie historie tak nieprawdopodobne, a zarazem tak wzruszające, że czytając o nich człowieka przechodzą ciarki. Tak jest w przypadku historii Madonny Buder – urodziła się w 1930 r. w USA i w wieku 23 lat wstąpiła najpierw do katolickiego zakonu, a kilkanaście lat później założyła z kilkoma innymi zakonnicami niepodlegający Watykanowi Zakon Sióstr Wspólnoty Chrześcijańskiej. W odróżnieniu od wielu innych zakonów, ten umożliwiał swoim członkiniom różne aktywności, w tym sport. Madonna w wieku 45 lat zaczęła ćwiczyć – biegać dookoła kościoła i pływać w nieodległym jeziorze. Z każdym kolejnym miesiącem poprawiała swoją kondycję, aż w wieku 52 lat ukończyła pierwsze zawody triathlonowe, początkowo jeszcze nie na dystansie Ironman – na to trzeba było poczekać kolejne trzy lata. W 2006 r. – w wieku 76 lat – wystartowała w mistrzostwach świata na Hawajach i ukończyła je rzutem na taśmę, osiągając czas 16 godzin 59 minut i 3 sekund (limit czasowy wynosi 17 godzin). W wieku 91 lat miała już z kolei na koncie ukończonych… 366 triathlonów!

50 dystansów Ironman w 50 dni!

Kolejne wyjątkowe osiągnięcie w zawodach Ironman ma na koncie Amerykanin James Lawrence – Iron Cowboy. W 2015 r. w ciągu 50 kolejnych dni – od 6 czerwca do 25 lipca – pokonał 50 dystansów IronMana w 50 różnych stanach USA. Osiągał w nich czasy od ponad 12 do ponad 17 godzin. W trakcie swojego wyzwania Lawrence jadł posiłki o ściśle wyliczonej wartości kalorycznej, regenerował się masażami, stosował odzież kompresyjną i spał średnio 4,5 godziny na dobę.

Zakłady bukmacherskie na triathlon

Przy okazji triathlonowych rekordów warto wspomnieć o jeszcze jednej emocjonującej możliwości, jaką niesie ze sobą ten sport. Otóż wyniki największych imprez triathlonowych – w tym mistrzostw świata na Hawajach – typować można u niektórych legalnych bukmacherów, m.in. w firmie STS oraz Noblebet. Inni bukmacherzy, np. Betfan, udostępniają graczom opcję custombet, czyli możliwość przygotowania własnego, autorskiego zakładu, który następnie jest analizowany i ewentualnie wprowadzany do oferty. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w tego typu zakładzie uwzględnić właśnie zawody triathlonu.

Typując wyniki imprez triathlonowych korzystać można oczywiście z różnych bonusów i promocji bukmacherskich. Wszyscy legalni bukmacherzy mają w ofercie bonus powitalny, czyli premię przyznawaną nowym graczom za założenie u danego operatora konta. Bonusy na start bywają naprawdę imponujące – w zakładach bukmacherskich TOTALbet, za kod promocyjny wynosi on bowiem nawet 5050 zł.

Kolejna ciekawa opcja do gra bez podatku – w jej ramach to bukmacher opłaca zamiast gracza podatek od postawionego przez niego zakładu, co ostatecznie powiększa kwotę wygranej. Inną promocją jest freebet, a więc darmowy zakład – polega on na tym, że to bukmacher przekazuje graczowi określoną kwotę na postawienie kuponu. Dla przykładu – przy rejestracji w firmie Fortuna uzyskać można freebet 20 zł, a w Superbet – freebet 34 zł.

Możliwości typowania wyników imprez triathlonowych jest więc całkiem sporo, czekamy na zakłady na maratony. Warto przeanalizować ofertę legalnych bukmacherów i wybrać tę, która wydaje się nam najciekawsza.

Pamiętajmy, że hazard związany jest z ryzykiem. Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karalny.

Rekordy w triathlonie was last modified: November 15th, 2021 by Andrzej

1 comment on “Rekordy w triathlonie”

  1. kibicula Reply

    Podziwiam wszystkich trithlończyków, ale seerce skradła mi ta historia o siostrze zakonnej – jak sie chce to nie ma niemożliwego. Pozdrawiam

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *