Biegam w Kayano 21 już prawie 4 tygodnie więc najwyższy czas, aby podzielić się z Wami moją opinią na ich temat. To będzie moja subiektywna ocena tych butów i nie każdy musi się z nią zgadzać. W takim razie do dzieła – Asics Gel Kayano 21 Recenzja!

Asics KayanoKayano21-blackKayano21-blue

 

 

 

 

 

Zacznę od tego, że już kilka lat temu biegałem w Asics’ach Kayano 16, a więc 5 modeli wcześniej. Jak się słusznie domyślacie Asics wypuszcza nowe Kayano każdego roku, a model Kayano 20 (czyli poprzedni) był jubileuszowym modelem, powstałym 20 lat po premierze pierwszych Kayano. Innymi słowy model z tradycją 🙂

Kayano 21 miał premierę w 2014 roku, więc na dzień dzisiejszy jest to najnowszy model tego buta. Hasło reklamujące Kayano na stronie Asicsa, które przypadło mi do gustu, brzmi: “W Asics Gel-Kayano 42. kilometr maratonu będzie równie komfortowy, co pierwszy”. Jestem bardzo ciekawy jak to się sprawdzi i obiecuję, że spróbuję i dam Wam znać.

Kayano to flagowy model butów treningowych Asicsa z maksymalną amortyzacją i systemem stabilizacji stopy. Przeznaczony przede wszystkim dla pronatorów (jeśli nie czytaliście mojego artykułu o doborze butów, zapraszam tutaj), oraz osób z większą wagą.

Kayano21

Do tej pory przebiegłem w Kayano 21 ponad 100 km i moje wrażenia pozostają niezmienione. To najwygodniejsze buty w jakich biegałem. Biegam w różnym terenie, ale w 80% po twardej nawierzchni jak asfalt lub okazjonalnie chodnik. But zawsze idealnie amortyzuje, właściwie nie czuję różnicy miedzy miękką ścieżką w parku, a asfaltem – a to jest dla mnie duży plus.

Cholewka buta jest dobrze dopasowana do stopy i mimo, że Asics wciąż stosuje szwy w swoich butach, ja zupełnie nie odczuwam ich obecności. Nic nie obciera, nie ma żadnych twardych czy chropowatych powierzchni. W Kayano zastosowano technologię Fluidfit, czyli elastyczną siateczkę, dzięki której but dopasowuje się do Waszej stopy. Nie wiem na ile to slogan reklamowy, na ile faktycznie innowacja, ale potwierdzam, że but jest idealnie dopasowany!

System stabilizacji i trzymania pięty przez Asicsa nazwany Clutch Counter w moim przypadku sprawdza się świetnie.

Kayano 21 - tył

Pięta jest nieruchoma w trakcie biegu, dokładnie tak, jak powinna. Tutaj ważne jest odpowiednie dopasowanie rozmiaru buta, kiedy przymierzałem o 0,5 rozmiaru większy, pięta ruszała się w pionie podczas biegu.

To co Ci się na pewno rzuca w oczy w tym bucie, to spora ilość Gel’u w podeszwie. Widać ją z zewnątrz, zarówno w okolicach śródstopia, jak i pod piętą.

Asics Gel Kayano 21 recenzja

*Czerwone elementy widoczne w podeszwie to właśnie warstwy Gel’u

Mnie osobiście takie rozwiązanie bardzo odpowiada. Dzięki takiej ilości amortyzacji w tym bucie praktycznie się leci, a nie biega. Mamy uczucie biegania na poduszce powietrznej. But jest bardzo miękki w środku, jednocześnie ma bardzo stabilną podeszwę, co daje poczucie dobrej kontroli i kontaktu z nawierzchnią. Oczywiście nie każdemu przypadnie to do gustu i warto zwrócić na to uwagę podczas przymierzania. Dla osób preferujących bieganie w butach bardziej naturalnych, rozwiązanie z Kayano, będzie złem wcielonym :). Mnie bardzo pasuje.

System amortyzacji i stabilizacji dodatkowo koryguje pracę naszej stopy, co redukuje skręcanie jej do wewnątrz. Przyglądając się swojemu biegowi, zauważyłem, że faktycznie tak jest. W moim przypadku łatwo było mi to zauważyć gdyż mam sporą tendencję do stawiania stopy do wewnątrz.

Podsumowanie:

Asics Gel Kayano 21 to świetne i wygodne buty dla biegaczy szukających dużej amortyzacji i systemu stabilizacji stopy. Przy mojej wadze ponad 80 kg sprawdza się idealnie. Jak najbardziej nadaje się do długich dystansów. Model ma wersję zarówno dla kobiet jak i mężczyzn.

Największą wadą Kayano 21 jest ich cena, nadal ponad 500 PLN, co jest oczywiście sporym wydatkiem. Niemniej jednak, Kayano zawsze były drogim butem i topowym modelem Asicsa.

Kayano można kupić w Polsce –  Tutaj! 

Można też sprawdzić cenę na Amazonie UK   Tutaj! 

Natomiast przypominam po raz kolejny, aby buty zawsze przymierzyć przed zakupem! Tylko wtedy macie pewność, że odpowiada Wam rozmiar oraz, że czujecie się w danym bucie dobrze:)

Jeśli macie pytanie odnośnie Kayano 21 zachęcam do zadawania ich poniżej w komentarzach.

Asics Gel Kayano 21 recenzja i wrażenia was last modified: August 6th, 2015 by Andrzej

Leave A Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *